Komunikat KSOiW

Konferencja prasowa KSOiW NSZZ "Solidarność" pod ministerstwem w dniu 30 sierpnia
Stanowisko KSOiW

Komunikat KSOiW

Opinia Krajowej Sekcji

Opinia KSOiW

Opinia Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” dotycząca projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 30 czerwca 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy:

Spotkanie z europoseł p. Anną Fotygą

25 lipca br. w siedzibie Zarządu Regionu na spotkanie z europoseł, panią Anna Fotygą. Uczestniczyli w nim członkowie zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” oraz Rady Dyrektorów z róŜnych branż. Pani poseł opowiadała o sytuacji za wschodnią granicą, a także udzielała odpowiedzi na pytania dotyc zujące osoby. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Komunikat Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”

Głównym tematem obrad Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w dniach 18 – 19 maja 2022 r. w Poroninie było podjęcie działań Związku po złożeniu wniosku do Premiera o odwołanie Ministra Edukacji i Nauki. Harmonogram działań zostanie ogłoszony po otrzymaniu odpowiedzi od Premiera. Rada pracowała nad zaopiniowaniem projektowanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela z kwietnia br. Podkreślono absurdalność określenia użytego w projekcie – „nauczyciel przygotowujący się do zawodu nauczyciela”. Negatywnie oceniono plan wprowadzenia obowiązkowej godziny dostępności nauczycieli dla rodziców i uczniów. Skrytykowano proponowany nowy system stopni awansu zawodowego, mający służyć podniesieniu wynagrodzeń tylko nauczycielom rozpoczynającym pracę w zawodzie. Zaproponowane zmiany z jednej strony nie zachęcają absolwentów uczelni do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela, a z drugiej demotywują pracujących pedagogów do dalszej pracy. Zdecydowanie negatywnie odniesiono się do planowanej formuły oceniania i egzaminowania nauczycieli. Po raz kolejny określono przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli jako narzędzia opresji dyrektorów placówek oświatowych wobec pracowników. Zauważono, że mimo wielu deklaracji, MEiN nie przystąpiło do opracowania zmian w tym zakresie. Rada KSOiW podkreśliła konieczność podjęcia działań przez cały Związek mających na celu zapewnienie pracownikom oświaty i nauki godnych warunków pracy i płacy, które są gwarantem dobrze funkcjonującego systemu opieki, wychowania i nauki młodego pokolenia Polaków, a co za tym idzie rozwoju społeczeństwa.

Ryszard Proksa

Przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”