Kalendarium wydarzeń

Zmiany, zmiany. Nowy przewodniczący Zarządu Regionu Słupsk

Dariusz Piankowski został 19 maja 2023 r. nowym przewodniczącym Zarządu Regionu Słupskiego NSZZ "Solidarność" i będzie pełnił tę funkcję w latach 2023-2028. Zastąpił w tej roli Tadeusza Pietkuna. Delegaci w tym dniu oprócz przewodniczącego ZR wybrali także m.in. członków Zarządu Regionu i delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów. Gratulujemy Koledze tego zaszczytnego stanowiska i życzymy wiele wytrwałości w podejmowaniu konstruktywnych decyzji.

więcej informacji: https://www.tysol.pl/a104534-dariusz-piankowski-pokieruje-zarzadem-regionu-slupskiego-nszz-solidarnosc

WZD Krajowej Sekcji

17-19 maja br. w Poroninie odbyło się XXXI Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Delegaci z Sekcji Regionalnych i Międzyregionalnych dokonali oceny działalności KSOiW w mijającej kadencji oraz wybrali nowe władze. Delegaci zapoznali się ze sprawozdaniami ustępującego przewodniczącego Ryszarda Proksy i komisji rewizyjnej. Kolejnym punktem był wybór nowego przewodniczącego. Do wyborów przystąpiło dwóch kandydatów, już w pierwszej turze głosowania wybrany został dr Waldemar Jakubowski z Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Środkowo-Wschodniego. Nowy przewodniczący w swojej prezentacji podkreślił konieczność poprawy komunikacji z członkami związku i szybką reakcję na problemy środowiska oświatowego oraz powołanie zespołów roboczych, w których oprócz członków Rady KSOiW uczestniczyć będą zainteresowani związkowcy. Nowe otwarcie, deklaracja współpracy i konieczność udziału w pracach KSOiW wszystkich przewodniczących sekcji regionalnych lub osób przez nich wskazanych to kolejne punkty z jego programu. Delegaci pozytywnie odpowiedzieli na apel przewodniczącego KSOIW i wszyscy przewodniczący sekcji międzyregionalnych i regionalnych, którzy wzięli udział w wyborach, zostali członkami nowej Rady KSOiW. Podjęte zostały uchwały i stanowiska m.in. w sprawie wynagrodzeń, promocji szkolnictwa specjalnego. Delegaci wybrali Radę Sekcji Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania, Komisję Rewizyjną oraz delegatów na Kongres Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ „Solidarność”. Gościem WZD KSOIW był Adam Lach przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego. Wybory nadzorowała przedstawicielka Krajowej Komisji Wyborczej Ewa Zydorek sekretarz KK.

Izabela Lorenz-Sikorska SEKRETARZ

Przewodniczący Krajowej Sekcji OiW NSZZ "Solidarność" Waldemar Jakubowski

Delegatami na WZD Krajowej Sekcji były nasze koleżanki: Dominika Korzeniowska-Gudyn i Małgorzata Zamorska-Hyła

Koleżanka Dominika Korzeniowska-Gudyn, wchodząc do Rady Sekcji Krajowej OiW, reprezentować będzie SR Słupsk na szczeblu krajowym. Gratulujemy!

więcej informacji: https://www.tysol.pl/a104483-waldemar-jakubowski-nowym-przewodniczacym-oswiatowej-solidarnosci

Komunikat Prezydium Sekcji Krajowej

XVIII WZD

21 marca 2023 upłynął pod znakiem wyborów. Pięć lat minęło w mgnieniu oka. Był to czas wypełniony trudną i żmudną pracą, której w oświacie nigdy nie brakuje – regularne spotkania ze związkowcami, współpraca z Zarządem Regionu, sekcjami na terenie kraju, Krajową Sekcją Oświaty i Wychowania, władzami nie tylko lokalnymi i instytucjami. O tym między innymi mówiła w swoim sprawozdaniu Przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Słupsku podczas XVIII Walnego Zebrania Delegatów. WZD tego dnia wybierało najważniejsze władze statutowe związku i postanowiło powierzyć kolejną, drugą kadencję Koleżance Dominice Korzeniowskiej-Gudyn. 25 kwietnia br. została ona wybrana także na przewodniczącą Regionalnej Sekcji OiW. To kolejna, druga, kadencja Koleżanki! Przewodniczącej serdecznie gratulujemy i życzymy na tej niełatwej ścieżce wielu pomyślnie zatwierdzonych projektów, uchwał oraz owocnych spotkań.

Zarząd KMPOiW NSZZ „Solidarność” w Słupsku

Składka związkowa na NSZZ „Solidarność” - odliczamy od dochodu

Od 1 stycznia 2022 r. (w zeznaniu podatkowym PIT za ub.r.) można odliczyć (od podstawy podstawy, czyli od podatku przed opodatkowaniem) ulgę w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu składek na rzecz wykonywania zawodu. Roczny limit ulgi do 500 zł. W sytuacji, gdy składki na rzecz, z której potrącane są przez pracodawcę z opłat, podatnikowi do udowodnienia wysokości poniesionych na dziesięć cel wystarczy, że informacja płatnika pobierana jest w PIT-11. Wykazana w PIT-11 pozycja składki na rzecz tego, że nie może być większa niż podlegająca odliczeniu w roku podatkowym, tj. 500 zł. Nowy wzór formularza PIT-11 stanowiący w związku z postanowieniami nowelizacji ustawy o PIT z 9 czerwca ub.r., wkład od 1 lipca 2022 roku. Jeśli pracodawca nie potrąca składek pracownika z wynagrodzenia pracownika-podatnika, ma obowiązek wykonywania dowodu (dowody) wpłaty składek na rzecz świadczenia zawodowego. Dowód wpłat musi zawierać co najmniej co najmniej: dane identyfikujące skutek w związku z wykonaniem dokonującego wpłat, a następnie organizację związkową na rzecz której dokonano wpłat, tytuł i wysokość wpłat oraz kwotę wpłaconych składek.

www.solidarnosc.gda.pl