MEN - październik

Szykowane zmiany w systemie oświaty są jednym z ważniejszych tematów, którymi żyje środowisko oświatowe.
Zarówno debaty, jak i konferencje prasowe służyć mają poinformowaniu o planach reformowania szkolnictwa. Ważnym zagadnieniem ostatnich dni jest również kwestia statusu zawodowego pracowników oświaty.

Październikowe wydarzenia z udziałem MEN:

5 października
Rola samorządów w zmianach w edukacji - debata z udziałem Minister Edukacji

7 października
Wspólna konferncja prasowa Minister Edukacji i przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"

10 października
Status zawodowy pracowników oświaty - rozmowy ze związkami zawodowymi

Wycieczka do Szwecji

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej słupscy pracownicy oświaty NSZZ "Solidarność" postanowili spędzić wspólnie, ale w inny niż w minionych latach spsób - na wycieczce do Szwecji. To doskonały czas na ciekawe rozmowy zarówno podczas rejsu promem jak i w czasie całodziennej autokarowej wycieczki po dwóch najciekawszych miastach południowo - wschodniej Szwecji - Karlskrone i Kalmarze. Po nocnym rejsie Karlskrona przywitała uczestników piękną słoneczną pogodą z wysoką, jak na warunki Szwecji i wrześniową porę, temperaturą. Wszystko sprzyjało temu, by podziwiać urokliwe miasteczka z zabytkową zabudową, ciekawe rozwiązania architektoniczne i wątki historyczne.
W programie wycieczki było również zwiedzanie Muzem Marynarki Wojennej w Karlskrone oraz przejazd ponad 6-kilometrowym mostem na Olandię, niegdyś najdłuższym mostem w Europie. Wycieczkę można nazwać Szwecją w miniaturze, bo poznając krajobrazy prowincji Blekinge i Smaland, rozbudzić można było apetyt na odkrywanie kolejnych szweckich terenów. Był też czas na chwilę samodzielnego zwiedzania miejsc, do których dotarliśmy. Można z całą sił ą powiedzieć, że wszystko sprzyjało doskonałemu klimatowi tych wspólnych dni. Pogoda na morzu i na lądzie idealna, okolice zwiedzane urokliwe, przewodnicy doskonali. W taki sposób podkreślić Dzień Edukacji Narodowej, to sama radość.Wycieczka mogła dojść do skutku dzięki Danucie Narożnej, nauczycielce, której aktywność udzieliła się każdemu z uczestników. Pomysł na wspólne odkrywanie w ramach świętowania DEN, cała koordynacja działań w tym kierunku, by wyjazd się odbył to Jej zasługa. Dziękując za tak dobry wspólny czas zarówno Danusi, jak i każdemu z uczestników, już dziś zachęcamy do szukania kierunku na kolejny edukacyjny wyjazd.

Reforma oświaty obejmie Kartę Nauczyciela

Propozycje zmian w oświacie, to również regulacje przejściowe w Karcie Nauczyciela.
Regulacje mają obowiązywać od dnia wejścia w życie przepisów dotyczących reformy oświaty do 31 sierpnia 2019 r.

W sprawie zlikwidowanych godzin karcianych

Przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność Ryszard Proksa wystosował prośbę do nauczycieli:

Godziny karciane 17 września 2016 r.

Konferencja prasowa Ministra Edukacji 16 września 2016 r.

16 września podczas konferencji prasowej zostały przedstawione plany zmian.

Konferencja prasowa Ministra Edukacji Anny Zalewskiej

Projekty Ustaw

Stanowisko KMPOiW w sprawie zarządzenia Prezydenta Słupska

Wrześniowe obrady Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania

6 września
        Pierwsze w tym roku szkolnym obrady Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania były bardzo burzliwe, szczególnie za sprawą wprowadzonych w życie zmian związanych z oświatą jak i wielu wątpliwości przy ich wdrażaniu. Przewodnicząca obradom Dorota Bojarowska Bublej omówiła działania podjęte przez Prezydium słupskiej Organizacji Pracowników Oświaty i Wychowania od ostatniego spotkania  Komisji (w czerwcu). Podczas zebrania w szeregi NSZZ "Solidarność" zostali przyjęci nowi członkowie. Rok szkolny dopiero co wystartował, ale spraw do omówienia zebrało sie już sporo. Dużo uwagi poświącono kwestii nowych rozporządzeń zarówno z krajowego jak i samorządowego rozdania m.in. rozporządzenie Prezydenta Miasta Słupska dotyczące wymuszenia na dyrektorach szkół i placówek dokonania zwolnień lub obniżenia wymiaru zatrudnienia pracowników niepedagogicznych czyli administracji i obsługi, a w ogólnopolskim wydaniu - rozwiązania sprawy nieodpłatnego prowadzenia zajęć dydaktycznych w miejsce znienionej tzw. "19-tki", czyli 1 lub 2 godzin lekcyjnych świadczonych na rzecz ucznia (zniesiony już art.42 pkt 2 KN).
Mimo bardzo burzliwej debaty znalazł się czas na sprawy milsze. Przewodnicząca poinformowała o szczegółach planowanej na 30.09-02.10.2016 r. wycieczki do Szwecji pracowników szkół i placówek. Odpowiedzi na wszelkie pytania  w tym temacie, wyjeżdżający mogą uzyskać u przewodniczących szkolnych kół lub przewodniczącej MKPOiW Doroty Bojarowskiej Bublej.

Wraz z życzeniami dobrej pracy, owocnych spotkań oraz mądrych rozwiązań codziennych spraw szkolnego życia Przewodnicząca zachęciła do zapoznania się z aktualnymi dokumentami (linki dostępu zamieszczone poniżej).

Minister Edukacji o likwidacji gimnazjów

Spotkanie z Minister Anną Zalewską (22.08.2016 r.)

Obrady KSOiW (23.08.2016 r.)

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego

Przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność Ryszard Proksa - godziny karciane (02.09.2016 r.)

Wakacje

Gratulując Państwu bardzo dobrego działania na rzecz oświaty, super osiągnięć Waszych uczniów i co równie ważne wspaniałej atmosfery współdziałania -  życzę, by dziś powitane wakacje dały oddech od obowiązków, służyły doskonałej regeneracji sił i pomogły, by w dobrym zdrowiu z nową siłą znów przeżywać edukacyjną  radość tworzenia.

Niech czas urlopu stanie się okazją do wielu przyjaznych spotkań, rodzinnego odpoczynku i odkrywania nowych miejsc. Każdemu z Was dziękuję za bardzo dobrą pracę, współpracę.
Udanego odpoczynku!

Dorota Bojarowska - Bublej