Aktualności
Zarząd Komisji Międzyzakładowej POiW NSZZ "Solidarność" w Słupsku zaprasza do udziału w wyjeździe szkoleniowym do Gdańska. Termin wyjazdu - 6 listopada 2018 r. godz. 7.00 - 20.00. W programie m. in. zwiedzanie Muzeum Wojny! Zapisy w biurze Komisji Międzyzakładowej POiW NSZZ "Solidarność" w Słupsku do 23 października 2018 r.
UWAGA!
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!
Foto-galeria z naszej wyprawy do stolicy Danii zamieszczona na stronach lokalnego portalu gp24.pl. TUTAJ
Zaplanowana na ostatni weekend września 2018 roku wycieczka odbyła się mimo, od kilku dni przed naszym wypłynięciem, sztormowej pogody. Liczna grupa złożona z czlonków oświatowej "Solidarności" oraz sympatyków naszych działań spędziła wspólnie czas podczas promowej wycieczki do Szwecji i Danii. Zarówno Ystad, Malmö, jak i Kopenhaga przyjęły nas ciepło, a jak na jesienny czas, nawet bardzo ciepło. Wzmocniło to nasze doznania turystyczne. Przewodnicy bardzo ciekawie i z wielką pasją opowiadali o odwiedzanych terenach. Most z Malmö do Kopenhagi jest szczególnej urody, bo to most, wyspa i tunel w jednej odsłonie. Warto, naprawdę warto tego doswiadczyć. Powrotna droga była wzbogacona silniejszymi kołysaniami promu, co jeszcze bardziej zachęciło do tego, by razem spędzić czas przy rozmowach niosących nadzieję na powszedni oświatowy czas. Rejs miał zaakcentować nasze obchody Dnia Edukacji Narodowej. Świętować w gronie bliskich naszym dążeniom osób, to dawka konstruktywnych rozmów, ale i wielu wspomnień, bo jesteśmy już wiele lat wspólnie i niech szeregi oświatowego NSZZ "Solidarność" wzmacniają się zarówno ilością, jak i siłą działania. Tego oraz pozytywnego rozpatrzenia naszych oświatowych postulatów przez Panią Minister Edukacji Narodowej życzymy sobie wspólnie. I już dziś zachęcamy do planowania kolejnego turystycznego edukacyjnego świętowania. Uczestnikom wycieczki gratulujemy przyjaznego klimatu i tego morskiego, bałtyckiego - i co szczególnie ważne, tego międzyludzkiego. Tu nie było podziałów, byliśmy po prostu my, pracownicy oświaty i ich bliscy.
Czas pracy nauczycieli i respektowanie zapisów Karty Nauczyciela przez dyrektorów szkół i placówek były tematem spotkania Minister Edukacji Anny Zalewskiej z Głównym Inspektorem Pracy Wiesławem Łyszczkiem.
W sobotę 15.09.2018 r. byliśmy razem - przedstawiciele Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty - reprezentanci regionu m.in. Bytowa, Miastka i Słupska. Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbywala sie pikieta, która poza wręczeniem postulatów Pani Minister miała rownież pokazać, że mimo dnia wolnego od pracy, nie jesteśmy wolni od myślenia o tym, by praca nasza miała poszanowanie, a i jej wynagrodzenie było godziwe. Jeżeli bierzemy się za zmiany, to niech nie bedą one podyktowane jedynie liczbą 100, jak to trafnie podkreślili prowadzący pikietę - prawie 100 wskaźników branych pod uwagę przy ocenie pracy nauczyciela nie jest dobrym podkreśleniem "100 lat Niepodległej". Inne z wykrzykiwanych haseł bardzo wyraźnie wskazywały braki w proponowanych zmianach w oświacie, a na pewno brak gotowości do wysłuchania nas - praktyków.
Czerwona kartka oraz postulaty solidarności pracowników oświaty Pani Minister przyjęła podczas chwilowego spotkania w holu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jednak szybkie tempo nie jest tym, co zawsze daje oczekiwane rezulaty. Wysłuchanie, przemyślenie, poprawna, merytoryczna argumentacja są elementami kompetencji, które doskonalimy w naszych uczniach, stąd tak silne oburzenie wśród uczniów, rodziców i nas pracowników oświaty - czujemy się poza dialogiem.
Dziękujemy każdemu z obecnych podczas pikiety w Warszawie, a byli tam rownież przedstawiciele innych niż oświatowe sekcje NSZZ "Solidarność", za co równiez serdecznie dziękujemy. Mimo krótkiego terminu od decyzji o pikiecie do jej realizacji było nas związkowców bardzo dużo. Obiecane rozmowy w ramach dialogu trójstronnego przed nami. Oby jesień, mimo ochłodzenia temperatury za oknem, przyniosła środowisku oświatowemu przyjazny powiew cieplejszego oddechu, wprowadzając dobry klimat do wspólnego radowania się z obranej zawodowej drogi i dalszej owocnej i w sposób sensowny ocenianej pracy.
film z PolsatNews
Zdjęcia z pikiety dostępne w zakładce: GALERIA
12 września 2018 r. byl dniem obrad zarówno Prezydium, Sekcji Regionalnej oraz Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania. Wiele uwagi poswięcono zarówno bieżącym sprawom słupskich szkół i placówek jak i sytuacji wynikłych z wprowadzanych zmian w systemie edukacji. Przewodnicząca zebraniom pani Dominika Korzeniowska-Gudyn przedstawiła stanowisko Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawach dotyczących zmian w oswiacie, a przede wszystkim rozmów z pania Minister Anną Zalewską. Przypomniane zostało, że na 15 września 2018 r. zaplanowana jest akcja protestacyjna (pikieta) przed siedzibą Ministerstwa Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, a w dniach 6.09 - 15.10.2018 r. oflagowanie szkół i placówek w całym kraju.
Szeregi słupskiego oddziału NSZZ "Solidarność" zwiększyły się o kolejnych (jednogłośnie przyjętych przez MKPOiW) czlonków, serdecznie witamy i zachecamy do aktywnego działania.
Zamykając obrady przewodnicząca podkreśliła, jak cenne jest wspólne działanie. Warto działać! Przecież to, o co dopominają się Związkowcy, prezentując niezadowolenie z zaistniałej w oświacie sytuacji, równiez podczas pikiety, jest sprawą wszystkich pracowników oświaty oraz uczniów i ich rodzin. Brak reakcji jest zgodą na dany stan rzeczy.
Ważne terminy:
1) wyjazd do Warszawy (pikieta) - 15.09.2018 r. szczegółowe informacje u przewodniczących Kół lub pod nr 506 926 726;
2) rejs "Mostem do Kopenhagi" - wyjazd ze Słupska 28.09.2018 r. (piątek) - organizator wycieczki prosi o podanie daty i miejsca urodzenia uczestników wycieczki (ubezpieczenie) - uczestników prosimy o przesłanie tych danych do swoich przewodniczących kół;
3) zanim wybierzecie się do siedziby Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty
i Wychowania NSZZ Solidarność w Słupsku (ul. Jedności Narodowej 2) prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 506 926 726, ponieważ sprawy z którymi Państwo przychodzicie wymagają czasu na ich omówienie, wyjaśnienie, stąd lepiej umówić się na spotkanie;
4) 9.10.2018 r. - godz.12.30 październikowe obrady MKPOiW.
– Nastroje wśród nauczycieli są bardzo złe, nie ukrywamy. I nie z powodów finansowych, tylko nowych zasad regulaminów szkolnych, które nie dość, że przykręcają nauczycielowi śrubę, to jeszcze musi się dokształcać za własne pieniądze. Ten pomysł minister spotkał się z fatalną wręcz reakcją środowiska, grożącą wybuchem protestów – to fragment wywiadu „Uwaga! Niebezpieczeństwo pożaru” z Ryszardem Proksą, przewodniczącym KSOiW NSZZ „Solidarność”. Wywiad, który przeprowadzony został jeszcze zanim Rada KSOiW podjęła decyzję o akcji protestacyjnej, ukazał się w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” (nr 37 z 14 września 2018 r.). W tym samym numerze periodyku jest także artykuł Olgi Zielińskiej „Czerwona kartka dla minister edukacji”, poruszający najważniejsze problemy oświaty, wyjaśniający także, dlaczego „Solidarność” straciła zaufanie do szefowej MEN.
<< Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Dalej >>