Organizacja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Słupsku

Zapraszamy

ul. Jedności Narodowej 2
76-200 Słupsk  
Tel. 506 926 726;
       506 998 089

Poniedziałek10.30 - 14.30
Wtorek10.30 - 14.30
Środa10.30 - 14.30
Czwartekteren
Piątek11.00 - 12.00

Działamy

 • jesteśmy Twoim profesjonalnym reprezentantem
 • reprezentujemy Twoje interesy wobec pracodawcy, władz 
  i organów samorządowych
 • chronimy Twoją godność pracownika
 • bronimy przed zwolnieniem
  z pracy
 • udzielamy pomocy prawnej
 • udzielamy rzetelnej i uczciwej informacji 
 • umożliwiamy udział w szkoleniach i doskonaleniu


 • Kultura     Nauka
 • Polityka    Ekonomia
 • Historia    Prawo
 • Religia     Dialog społeczny
 • Sport      Styl Życia


Aktualności


O nas w GP24.pl

Foto-galeria z naszej wyprawy do stolicy Danii zamieszczona na stronach lokalnego portalu gp24.pl. TUTAJ

Wycieczka "Mostem do Kopenhagi"

    Zaplanowana na ostatni weekend września 2018 roku wycieczka odbyła się mimo, od kilku dni przed naszym wypłynięciem, sztormowej pogody. Liczna grupa złożona z czlonków oświatowej "Solidarności" oraz sympatyków naszych działań spędziła wspólnie czas podczas promowej wycieczki do Szwecji i Danii. Zarówno Ystad, Malmö, jak i Kopenhaga przyjęły nas ciepło, a jak na jesienny czas, nawet bardzo ciepło. Wzmocniło to nasze doznania turystyczne. Przewodnicy  bardzo ciekawie i z wielką pasją opowiadali o odwiedzanych terenach. Most z Malmö do Kopenhagi jest szczególnej urody, bo to most, wyspa i tunel w jednej odsłonie. Warto, naprawdę warto tego doswiadczyć. Powrotna droga była wzbogacona silniejszymi kołysaniami promu, co jeszcze bardziej zachęciło do tego, by razem spędzić czas przy rozmowach niosących nadzieję na powszedni oświatowy czas. Rejs miał zaakcentować nasze obchody Dnia Edukacji Narodowej. Świętować w gronie bliskich naszym dążeniom osób, to dawka konstruktywnych rozmów, ale i  wielu wspomnień, bo jesteśmy już wiele lat wspólnie i niech szeregi oświatowego NSZZ "Solidarność" wzmacniają się zarówno ilością, jak i siłą działania. Tego oraz pozytywnego rozpatrzenia naszych oświatowych postulatów przez Panią Minister Edukacji Narodowej życzymy sobie wspólnie. I już dziś zachęcamy do planowania kolejnego turystycznego edukacyjnego świętowania. Uczestnikom wycieczki gratulujemy przyjaznego klimatu i tego morskiego, bałtyckiego - i co szczególnie ważne, tego międzyludzkiego. Tu nie było podziałów, byliśmy po prostu my, pracownicy oświaty i ich bliscy.

Galeria

Odpowiedź na nasze sygnały

Czas pracy nauczycieli i respektowanie zapisów Karty Nauczyciela przez dyrektorów szkół i placówek były tematem spotkania Minister Edukacji Anny Zalewskiej z Głównym Inspektorem Pracy Wiesławem Łyszczkiem.

Informacja o spotkaniu w MEN

Nasz głos - pikieta

     W sobotę 15.09.2018 r. byliśmy razem - przedstawiciele Sekcji Regionalnej Pracowników Oświaty - reprezentanci regionu m.in. Bytowa, Miastka i Słupska. Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbywala sie pikieta, która poza wręczeniem postulatów Pani Minister miała rownież pokazać, że mimo dnia wolnego od pracy, nie jesteśmy wolni od myślenia o tym, by praca nasza miała poszanowanie, a i jej wynagrodzenie było godziwe. Jeżeli bierzemy się za zmiany, to niech nie bedą one podyktowane jedynie liczbą 100, jak to trafnie podkreślili prowadzący pikietę - prawie 100 wskaźników branych pod uwagę przy ocenie pracy nauczyciela nie jest dobrym podkreśleniem "100 lat Niepodległej". Inne z wykrzykiwanych haseł bardzo wyraźnie wskazywały braki w proponowanych zmianach w oświacie, a na pewno brak gotowości do wysłuchania nas - praktyków.

     Czerwona kartka oraz postulaty solidarności pracowników oświaty Pani Minister przyjęła podczas chwilowego spotkania w holu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jednak szybkie tempo nie jest tym, co zawsze daje oczekiwane rezulaty. Wysłuchanie, przemyślenie, poprawna, merytoryczna argumentacja są elementami kompetencji, które doskonalimy w naszych uczniach, stąd tak silne oburzenie wśród uczniów, rodziców i nas pracowników oświaty - czujemy się poza dialogiem.

Dziękujemy każdemu z obecnych podczas pikiety w Warszawie, a byli tam rownież przedstawiciele innych niż oświatowe sekcje NSZZ "Solidarność", za co równiez serdecznie dziękujemy. Mimo krótkiego terminu od decyzji o pikiecie do jej realizacji było nas związkowców bardzo dużo. Obiecane rozmowy w ramach dialogu trójstronnego przed nami. Oby jesień, mimo ochłodzenia temperatury za oknem, przyniosła środowisku oświatowemu przyjazny powiew cieplejszego oddechu, wprowadzając dobry klimat do wspólnego radowania się z obranej zawodowej drogi i dalszej owocnej i w sposób sensowny ocenianej pracy.

film z PolsatNews  

Zdjęcia z pikiety dostępne w zakładce: GALERIA

 

   

Po obradach

12 września  2018 r. byl dniem obrad zarówno Prezydium, Sekcji Regionalnej oraz Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania. Wiele uwagi poswięcono zarówno bieżącym sprawom słupskich szkół i placówek jak i sytuacji wynikłych z wprowadzanych zmian w systemie edukacji. Przewodnicząca zebraniom pani Dominika Korzeniowska-Gudyn przedstawiła stanowisko Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawach dotyczących zmian w oswiacie, a przede wszystkim rozmów z pania Minister Anną Zalewską. Przypomniane zostało, że na 15 września 2018 r. zaplanowana jest akcja protestacyjna (pikieta) przed siedzibą Ministerstwa Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie, a w dniach 6.09 - 15.10.2018 r. oflagowanie szkół i placówek w całym kraju. 
Szeregi słupskiego oddziału NSZZ "Solidarność" zwiększyły się o kolejnych (jednogłośnie przyjętych przez MKPOiW) czlonków, serdecznie witamy i zachecamy do aktywnego działania.

Zamykając obrady przewodnicząca podkreśliła, jak cenne jest wspólne działanie. Warto działać! Przecież to, o co dopominają się Związkowcy, prezentując niezadowolenie z zaistniałej w oświacie sytuacji, równiez podczas pikiety, jest sprawą wszystkich pracowników oświaty oraz uczniów i ich rodzin. Brak reakcji jest zgodą na dany stan rzeczy.

Ważne terminy:
1) wyjazd do Warszawy (pikieta) - 15.09.2018 r. szczegółowe informacje u przewodniczących Kół lub pod nr 506 926 726;
2) rejs "Mostem do Kopenhagi" - wyjazd ze Słupska 28.09.2018 r. (piątek) - organizator wycieczki prosi o podanie daty i miejsca urodzenia uczestników wycieczki (ubezpieczenie) - uczestników prosimy o  przesłanie tych danych do swoich przewodniczących kół;
3) zanim wybierzecie się do siedziby Organizacji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty
i Wychowania NSZZ Solidarność w Słupsku (ul. Jedności Narodowej 2) prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 506 926 726, ponieważ sprawy z którymi Państwo przychodzicie wymagają czasu na ich omówienie, wyjaśnienie, stąd lepiej umówić się na spotkanie;
4) 9.10.2018 r. - godz.12.30 październikowe obrady MKPOiW. 

Ciepło, cieplej, pożar w oświacie

– Nastroje wśród nauczycieli są bardzo złe, nie ukrywamy. I nie z powodów finansowych, tylko nowych zasad regulaminów szkolnych, które nie dość, że przykręcają nauczycielowi śrubę, to jeszcze musi się dokształcać za własne pieniądze. Ten pomysł minister spotkał się z fatalną wręcz reakcją środowiska, grożącą wybuchem protestów – to fragment wywiadu „Uwaga! Niebezpieczeństwo pożaru” z Ryszardem Proksą, przewodniczącym KSOiW NSZZ „Solidarność”. Wywiad, który przeprowadzony został jeszcze zanim Rada KSOiW podjęła decyzję o akcji protestacyjnej, ukazał się w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” (nr 37 z 14 września 2018 r.). W tym samym numerze periodyku jest także artykuł Olgi Zielińskiej „Czerwona kartka dla minister edukacji”, poruszający najważniejsze problemy oświaty, wyjaśniający także, dlaczego „Solidarność” straciła zaufanie do szefowej MEN.

http://www.solidarnosc.org.pl/edukacja/j3/index.php?option=com_content&view=featured&Itemid=818&lang=pl

Wrześniowe obrady

11 września 2018 r. obrady:

godz.10.00 - Prezydium

godz.10.30 - Sekcja Regionalna

godz.12.30 - Międzyzakładowa Komisja Pracowników Oświaty i Wychowania

Czerwona kartka dla Minister Zalewskiej

<< Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 Dalej >>