Aktualności
30.04.2019 r. o godz. 12.30 rozpoczną się obrady Międzyzakładowej Komisji Pracowników Oświaty i Wychowania w Słupsku.
W najbliższy wtorek, 9 kwietnia, w Zarządzie Regionu odbędzie się nadzwyczajne zebranie KMPOiW oraz SR OiW NSZZ "Solidarność" o godz. 12-30.
Negocjacje prowadzone przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z rządem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” były głównym tematem Nadzwyczajnej Rady KSOiW 5 kwietnia w Warszawie. Członkowie Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przeanalizowali propozycje rządu. Po burzliwej dyskusji przyjęto stanowisko (bez głosów sprzeciwu): KSOiW NSZZ „Solidarność” nadal pozostaje w sporze zbiorowym do czasu podpisania ze stroną rządową porozumienia uwzględniającego dotychczas wynegocjowane postulaty NSZZ „Solidarność”. Przedstawiciele KSOiW NSZZ „Solidarność” negocjowali poniższe postulaty:
- podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r.
- zmianę systemu wynagradzania (według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej). Nowy system powinien obowiązywać już od przyszłego roku,
- wycofanie się z niekorzystnych przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli. Zespół negocjacyjny KSOiW NSZZ „Solidarność” czeka na podpisanie porozumienia.
Dotychczas udało się wywalczyć:
- 15 proc. podwyżkę wynagrodzeń w 2019 r. (nadal negocjujemy termin wprowadzenia),
- Deklaracje zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Na przełomie czerwca i lipca ma zostać przedstawiony projekt zmian systemu wynagradzania, według którego pensje nauczycieli miałyby być powiązane z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Tym samym nauczyciele nie musieliby walczyć co roku o podwyżki wynagrodzeń, ponieważ rosłyby one w sposób automatyczny (określane wskaźnikiem procentowym w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej).
- Wycofanie się z niekorzystnych dla nauczycieli przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli (powrót do wcześniejszych przepisów sprzed września 2018 r.),
- Ustalenie minimum wysokości dodatku za wychowawstwo, który ma wynosić 300 zł. Krytycznie odniesiono się natomiast do przedstawionej dzisiaj (5 kwietnia) przez rząd propozycji zwiększenia pensum nauczycieli. Podkreślono, że na takie zmiany w Karcie nauczyciela nie ma zgody naszego Związku.
Olga Zielińska
Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”
4 kwietnia odbyły się w całej Polsce pikiety, w których uczestniczyły tysiące osób. Miały one zwrócić uwagę na sytuację pracowników sfery budżetowej, m.in. administracji sądowej, prokuratur i pracowników kultury. Przed urzędami wojewódzkimi związkowcy - także i ze Słupska - żądali:
• podwyżek płac w sferze finansów publicznych,
• wprowadzenia kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek,
• odmrożenia wskaźnika naliczania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
• systemowych rozwiązań stabilizujących ceny energii oraz wsparcia dla przemysłu energochłonnego,
• niewliczania do minimalnego wynagrodzenia dodatku za wysługę lat.
Słyszalny był też głoś słupskiej i gdańskiej oświaty, które wyraziły wielkie niezadowolenie ze sposobu prowadzonego z ministerstwem przez trzy lata "dialogu". Na ręce wojewody Dariusza Drelicha złożone zostało pismo skierowane do Premiera Mateusza Morawieckiego:
<< Wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 Dalej >>